Do kiedy złożyć PIT 28

0
207

Zbliża się termin, rozliczeń podatkowych z Urzędem Skarbowym. Jako jedni z pierwszych, obowiązek ten muszą wykonać osoby, rozliczające z za pośrednictwem formularza PIT-28. Muszą to zrobić do 31 stycznia 2018 roku.

Przypomnijmy, że PIT-28 składają osoby, które rozliczają się z Urzędem Skarbowym według metody ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest to uproszczony sposób opodatkowania działalności gospodarczej. Podatnicy tacy, nie mają możliwości uwzględnienia w rozliczeniu kosztów uzyskania dochodów, a ponadto nie mogą korzystać z niektórych ulg podatkowych. A więc do 31 stycznia 2018 roku, PIT-28 muszą złożyć wszystkie osoby, które w 2017 roku prowadziły działalność gospodarczą indywidualnie lub jako spółka osobowa. PIT-28 muszą też złożyć podatnicy, uzyskujący przychody z tytułu najmu, podnajmu, poddzierżawy i innych tego typu umów.

Wszystkie osoby które prowadzą działalność gospodarczą w formie ryczałtu, rozliczają swój PIT-28 dla wyznaczonych im stawek. I tak dla osób wykonujących wolny zawód stawka wynosi 20%, dla firm świadczących usługi doradcze związane z oprogramowaniem lub sprzętem stawka wynosi 17%, dla firm prowadzących działalność produkcyjną lub też budowlaną jest to 5%. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z działalności handlowej, musi zapłacić podatek według stawki 3%, a gdy handluje przetworzonymi produktami rolnymi, stawka ta spada do 2%.

Skomentuj artykuł