Co zrobić, gdy popełnimy błąd w zeznaniu podatkowym?

0
166

Każda osoba, która uzyskuje dochód, musi raz do roku rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. W związku z tym, w zależności od tego czy jesteśmy zatrudnieni na etacie, czy też prowadzimy własną działalność gospodarczą, powinniśmy uzupełnić odpowiedni druk PIT. Możemy to zrobić odręcznie lub też skorzystać z odpowiedniego programu komputerowego. Jednakże wypełniając zeznanie podatkowe, zawsze może przydarzyć nam się pomyłka. Musimy bowiem do odpowiednich rubryk wpisać sporo danych, a można przy tym łatwo się pomylić.

Co więc możemy zrobić, jeżeli po jakimś czasie zauważymy, że w naszym zeznaniu popełniliśmy błąd? Powinniśmy wtedy jak najszybciej dokonać korekty. Dokonujemy ją na tym samym druku na którym popełniliśmy błąd. Wraz ze złożoną poprawką, musimy złożyć też dokument, w którym opisujemy powód dla którego składamy korektę. Możemy ją napisać odręcznie, bądź też na specjalnym druku. Korekta powinna być złożona jak najwcześniej. Dlaczego? Albowiem jeżeli w wyniku nowych wyliczeń, okaże się, że musimy do Urzędu Skarbowego zapłacić więcej podatku, będziemy musieli płacić odsetki karne. Więc im wcześniej zaległy podatek zapłacimy, tym mniej odsetek karnych będzie nam naliczone.

Czy każdy może złożyć korektę swojego zeznania podatkowego? Okazuje się że nie. Prawa tego nie mają np. te podmioty, w których aktualnie przeprowadzana jest kontrola skarbowa. Nie mogą tego uczynić też małżeństwa, które do 30 kwietnia danego roku dokonały rozliczenia oddzielnie, a w wyniku korekty chcieliby rozliczyć się wspólnie z Urzędem Skarbowym. Podobnie wygląda sprawa w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci. Wszelkiego rodzaju „preferencyjne” rozliczenia są możliwe tylko i wyłącznie do 30 kwietnia.

Powinniśmy starać się wypełniać nasze zeznanie podatkowe jak najdokładniej, by zminimalizować szansę popełniania błędu. Jednakże jeżeli nam się on przytrafi, to powinniśmy pamiętać, że zawsze możemy je skorygować, a mamy na to nawet 5 lat.

Skomentuj artykuł