Zwiększy się ilość firm korzystających ze statusu małego podatnika

0
179

Ministerstwo Rozwoju przygotowało nowy projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT. Możemy w niej spotkać zmianę definicji tzw. „małego podatnika”. A wszystko dzięki podwyższeniu progu przychodów, który uprawnia do otrzymania statusu małego podatnika. Obecnie limit ten wynosi 1.2 mln EURO. Jeżeli nowelizacja ustawy wejdzie w życie, próg ten zostanie podniesiony do 2 ml EURO. Zmiana ta została wprowadzona zarówno do ustawy o CIT jak i o PIT.

Co daje przedsiębiorcom status małego podatnika? Mają oni dzięki niemu kilka preferencji podatkowych. Podatnik taki może rozliczać się z podatku dochodowego w okresach kwartalnych. Inną korzyścią jest możliwość korzystania z jednorazowej amortyzacji w wysokości 50 tyś EURO, w ramach pomocy „de minimus”. W przypadku płatników podatku CIT, dzięki statusowi małego podatnika, płacą oni podatek CIT w wysokości 15%, a nie 19%.

Jak łatwo się domyślić, podniesienie progu do 2 mln EURO, znacznie zwiększy ilość firm, które będą mogły uzyskać status małego podatnika. Jak twierdzi samo Ministerstwo Rozwoju, dzięki zmianom firmy będą mogły zaoszczędzić na podatkach około 600 mln złotych. Gdyby projekt ustawy został zaakceptowany, zmiany zaczęły by obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Skomentuj artykuł